Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

Haufová Vlasta

Charakteristika plemene

Stručná charakteristika plemene

Sheltie jsou milí, přítulní a vysoce inteligentní psi, kteří se však nepřátelí s každým. Svoji rodinu hluboce milují, jsou jí bezmezně oddáni a lásku dokáží něžně oplácet. K vetřelcům jsou krajně nedůvěřiví a upozorňují na ně hlasitým štěkotem.  V zemi původu jsou dodnes využíváni k pasení ovcí. U nás jsou chování zpravidla jako psi společenští, ale zůstaly jim zachovány vlohy pro výcvik a chuť k práci. Sheltie musí zaujmout svojí krásou, inteligencí a živostí.

 

Krátký historický nástin

Plemeno pochází ze Shetlandů, ale svoji dnešní podobu získalo až zásluhou britských chovatelů. Původ plemene není dostatečně znám, ale podle podobnosti s kolií není pochyb o společném předku. Plemeno sheltie bylo uznáno anglickým Kennel klubem v roce 1909. Do České republiky se první sheltie dostala v roce 1950, vlastní historie chovu začala až o 10 let později. Chov byl založen na importech z Německa.

 

Povaha, temperament

Sheltie  jsou svým založením velmi živé, ale ne divoké.  Milují pohyb, dlouhé procházky, ale všechno ve spolupráci se svým pánem. Zpravidla se netoulají, nehoní zvěř. Pokud nemají možnost dlouhé procházky, spokojí se i s krátkým vyvenčením, ale jednou denně ( u psů chovaných v bytech) je potřeba alespoň půlhodinová vycházka. Ani sebevětší výběh však nenahradí šeltičce společnost jejího pána. Protože je původem psem ovčáckým a nikoliv pasteveckým, potřebuje úzký kontakt s člověkem. Děti v rodině považuje za skvělé partnery do hry a ví, že u nich vždy najde ruku ochotnou hladit a spojence  pro různé neplechy. Díky své vysoké inteligenci snadno chápe, co se od ní chce, je snadno cvičitelná a za pochvalu, případně pamlsek udělá vše, co je v jejích silách. Své inteligence, sladkého výrazu a psích očí však často využívá ve svůj prospěch a okamžitě uhodne, co jí ještě projde a co už je tabu. Na rozdíl od některých plemen, mírná nedůslednost při výchově nenapáchá takové škody a lze ji napravit.

 

Použití, uplatnění

V našich podmínkách se uplatňuje jako společenský pes. Lze s ní složit i některé zkoušky z výkonu. Nejvíce září ve výcviku agility. Pro tento sport se snad narodila. Svědčí o tom i skutečnost, že v nominaci na MS v agility 2001 byla v kategorii standart 1 šeltie z pěti, v kategorii mini 4 šeltie z pěti účastníků.

 

Péče, zdraví

Sheltie netrpí zdravotními problémy.

Není náročná na krmení, dávka kvalitního granulovaného krmiva nebo tomu odpovídající doma připravená strava. Bez ohledu na plemennou příslušnost by psi neměli dostávat zbytky z lidského stolu.

Největší starostí je péče o srst. Na to jak srst vypadá, má vliv mnoho faktorů. Kvalita stravy, pravidelná péče, momentální zdravotní stav (hormonální hladina u fen v období hárání, po porodu, kojení), roli hraje i genetická dispozice. K odpovídající péči je nezbytně nutné dobrý kovový hřeben na srst kolem uší a vyčesávání v době línání a štětinový kartáč s tvrdými a řidšími štětinami. Při každodenním pročesávání se srst udržuje v odpovídající kvalitě bez velké námahy.  

Vlastní ICQ indikátory
404-628-949
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Spuštěno 28.9.2009
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one